Школски часпопис „КАПЛАРИ“

Представљамо вам VII број школског часописа „КАПЛАРИ“. Тим који је учесвтовао на уређењу часпописа чине професори и ученици наше школе.

Одговорни уредници:
Драгана Лазић, проф.
Биљана Јовановић, проф.
Редакција:
Драгана Лазић, проф.
Новинарска секција
Прелом листа и техничка припрема:
Игор Мијаиловић, проф.
Ликовна опрема:
Милан Хрњазовић, проф. академски сликар
Фотографије у листу:
Фото студио „Даничић“
Фото секција

На насловној страни овогодишњег часописа је слика професора наше школе Милана Хрњазовића.

НАШИ КАПЛАРИ КУВАРИ

Ученици завршне године занимања кувар, полагали су 4, 5. и 6. јуна завршни испит. На столу се нашло чак 18 различитих менија, вешто и маштовито послужених: предјела, потажи, дезерти и главна јела, а међу интернационалним јелима издвајамо Валдорф салату која се припрема од свежег целера, јабуке, пистаћа и ораха. Из медитеранске кухиње спремили су салату од морских плодова, као и рибу на далматински начин. Од супа, чорби и потажа правили су италијански минестроне и велуте на два начина. Међу главним јелима су соте Строганов, бифтек Монте Карло и медаљони на више начина. За заслађивање, суве пите, кох у шатоу и принцес крофне.
Најдражи и најслађи гости били су малишани из вртића „Каја“.

Национално такмичење ученичких компанија

Били смо учесници највећег предузетничког полета који су предводили средњошколци из свих крајева Србије.
Први корак на путу Националног такмичења било је представљање наше компаније од стране организатора, Достигнућа младих у Србији у информатору такмичења.
„Све што обично заборавите да понесете приликом путовања, ученичка компанија Teen Needs из cредње школе “1300 каплара” из Љига спаковала је у један сет који ће вас решити муке при паковању ствари ????.
Савете, мотивацију и ветар у леђа добијали су од наставнице Катарине Марковић и бизнис менторке Јоване Марковић из компаније NCRvoyix????.
Како Катарина гледа на ово искуство прочитајте у редовима на самој објави ????????
Ко већ сада резервише овај сет? ????????“

ЧАРОЛИЈА МОЖЕ ДА ПОЧНЕ..

Први дан
Резервисан је за упознавање и дружење наших учесника тако да су подељени у 10 тимова кренули у “лов на благо” ????. Финална дестинација био је кампус компанија NCRvoyix i NCRatleos тамо су их дочекали и поздравили???????? Стефан Лазаревић и Драган Будић ????.

Други дан – сајамско представљање компаније

Трећи дан – сценскo представљање компаније

Следи финални видео Националног такмичења ученичких компанија.
Три дана рада, такмичења, тона осмеха, пријатељстава, предузетничког духа, размена идеја и много заједничких фотографија обогатило је наше животе.

 У ЗДРАВОМ ТЕЛУ ЗДРАВ ДУХ

Ученици наше школе учествовали су на кросу РТС-а „КРОЗ СРБИЈУ“. Од 154 ученика, најбржи учесници су:
-први разред- дечаци Гаврило Велимировић 1-5; девојчице Марија Марковић 1-2
-други разред- дечаци Божидар Марковић 2-5; девојчице Мина Марковић 2-5;
-трећи разред- дечаци Александар Пантелић 3-4; девојчице Јасмина Ђукнић 3-5
-четврти разред- дечаци Александар Лазић 4-2, девојчице Селена Чоловић 4-2

ГОВОРИ СРПСКИ ДА ТЕ ЦЕО СВЕТ РАЗУМЕ, АЛИ УЧИ И СТРАНЕ ЈЕЗИКЕ!

Вече језика, посвећено и са љубављу, припремили су ученици и професори Школе, на српском, енглеском, немачком и руском језику. Ђаци каплари су певали, рецитовали, свирали, глумили, играли.
Химну наше школе „Српкиња“, извели су ученици првог разреда гимназије, уз клавирску пратњу Иване Кнежевић, проф. музичког.
У препуној Библиотеци видели смо „Успавану лепотицу“, дивну причу коју су нам пренели наши ђаци, а којој су се дивили и њихови родитељи, и родитељи родитеља, пошто је „била давно“, како иначе почињу бајке. На енглеском језику, у поставци проф. Уроша Тошанића и извођењу ученика 2-5 и 3-5, звучи заиста бајковито.
„Моја лепа госпођице“ је амерички мјузикл, заснован на представи „Пигмалион“ ирског драмског писца Џорџа Бернанда Шоа. Ученике 1-5, 2-4 и 3-4 одабрала је и припремила проф. енглеског језика, Маја Ђукић.
Нушић је увек актуелан, а „Госпођу министарку“ написао је почетком 20. века. Проф. Драгана Лазић и њени ученици 1-2, 2-4 и 3-5, Говоре српски да их цео свет разуме.
Перформанс „Пријатељи“, по узору на веома популарну америчку хумористичку серију, једну од најгледанијих икада, припремили су ученици 1-5 и 2-4, са проф. Мајом Ђукић.
Нумеру из чувеног филма „Чудесни свет Амелије Пулен“ извео је Данило Драгичевић, а Ивана Радовановић „Каћушу“, једну од најпознатијих руских песама.
Сви смо гледали филм „Лајање на звезде“ по роману Милована Витезовића, многи више пута. Део приче о ђачком добу, сјајно су приказали ученици свих разреда, на немачком језику, на радост професорки Катарине Живковић и Биљане Миленковић.
„Прича из наше школе која инспирише“ победила је на такмичењу на енглеском језику, које је организовао Универзитет Сингидунум 24. априла. Наши победници, ученици 3-5, Невена Каргановић, Калина Обрадовић, Милица Тришић и Вукашин Фатић већ су у Будимпешти са проф. Урошем Тошанићем, а пред наградно путовање, у библиотеци су представили своју победничку причу, о прошлогодишњем јубилеју школе.
Колико је важно сачувати дете у себи, показује прича о Мери Попинс, дадиљи коју би волело да има свако дете, а на сцени су дочарали Богдан Марић и Анђела Милутиновић, уз помоћ музичара, ученика одељења 2-4. Сценама из овог мјузикла завршено је Веће језика.
Следеће године биће 10 година од почетка оваквих језичких приредби.

Спортско такмичење

На Међуокружном такмичењу ученика средњих школа у Сремској Митровици, у дисциплини бацање кугле, ученик IV/2, Илија Даниловић, освојио је 4. место. Честитке нашем ученику на одличном успеху! Прва три места освојили су ученици који активно тренирају ову дисциплину.

Научници у вртићу

25.4.2024. Мали научни маскенбал

Средњошколци су обрадовали најмлађе другаре приредивши им мали научни фестивал под маскама. Одлучили смо да ове године наше дружење не буде ослоњено само на огледе већ и на упознавање са различитим културама и њиховим ношњама, језицима и различитим периодима живота који су обележени великим именима из света науке као што су: Сима Лозанић, Драга Љочић, Јелисавета Начић, Јосиф Панчић, Милева Марић, Павле Савић, Михаило Пупин, Марија, Пјер и Ирина Кири, Никола Тесла, Роберт Кох, Алфред Нобел, Лиза Мајтнер, Соња Коваљевска, Никола Коперник, Амадео Авогадро, Хеди Ламар, Каролина Кершел, Исак Њутн, Барбара Маклинток, Александар Флеминг, као и прва љишка фармацеуткиња Савка Ристић. Малишани су уживали у огледима који су били прилагођени њиховом узрасту, а у вези са овим славним именима. Научни маскенбал ће бити организован још једном на тргу, у бројнијем саставу. Радујемо се.

Професорке Јелена Тошанић и Драгана Смиљанић Милетић

Вече језика

Говори српски да те цео свет разуме, позната је изрека, али да ти разумеш свет, потребно је знати стране језике.
Наше Вече језика, заказано је за 16. мај, дан рођења Десанке Максимовић.

Teen Needs, и на распусту радно

Током пролећног распуста, чланови  наше ученичке компаније  ишли су на једнодневни излет у Београд. 
Дан је почео  посетом  храму Светом Сави.   Први сусрет са овом светињом оставио је дубок траг у нама.


Упутили смо се ка горњем  Дорћолу, у  Завод за интелектуалну својину Републике Србије, на позив господина Саше Здравковића, поводом светског  дана интелектуалне својине који се обележава  сваког 26. априла у циљу подизања свести и знања о томе како патенти, ауторско право, жигови и индустријски дизајн утичу на наш свакодневни живот.

Завод је посебна организација у систему државне управе у чијој су надлежности послови који се односе на права индустријске својине и ауторско и сродна права. Република Србија, у правном континуитету преко Краљевине Србије, као  једна  је  од 11 земаља оснивача Париске уније (1883),  је Управу за заштиту индустријске својине основала знатно касније – 15. новембра 1920. године.

Први патент регистрован у Управи за заштиту индустријске својине био је за проналазак „Строј за печење ракије“, на име Милана Јовановића, казанџије из Новог Сада. Радило се о пренесеном мађарском патенту бр. 48772, а први патент који је одобрила наша Управа био је патент регистрован под бројем 7 за проналазак „Сама себе љуљајућа колевка“, на име Адема Субашића, сајџије из Сарајева.
У Заводу је, закључно са 2020. годином, регистровано 61.248 патената, 1.690 малих патента, 79.599 жигова и 11.524 индустријских дизајна.

Предах, у башти ресторана Смоквица, искористили смо да са нашом менторком Јованом, анализирамо даље активности које нас очекују за Национално такмичење  20. маја.
Након тога отишли смо у Народни музеј.

За крај дана оставили смо Скадарлију.

Шетња Скадарлијом