Школски часпопис „КАПЛАРИ“

Представљамо вам VII број школског часописа „КАПЛАРИ“. Тим који је учесвтовао на уређењу часпописа чине професори и ученици наше школе.

Одговорни уредници:
Драгана Лазић, проф.
Биљана Јовановић, проф.
Редакција:
Драгана Лазић, проф.
Новинарска секција
Прелом листа и техничка припрема:
Игор Мијаиловић, проф.
Ликовна опрема:
Милан Хрњазовић, проф. академски сликар
Фотографије у листу:
Фото студио „Даничић“
Фото секција

На насловној страни овогодишњег часописа је слика професора наше школе Милана Хрњазовића.

НАШИ НОВИ ДОКТОРАНДИ

Јуче су у згради Ректората Универзитета у Београду свечано додељене стипендије Министарства науке, технолошког развоја и иновација студентима докторских академских студија за 2024. годину.
Међу 166 стипендиста су и два бивша ученика наше школе, Иван Бушић и Лазар Томовић. Иван је дипломирао на Медицинском факултету, а Лазар на Географском факултету – смер Просторно планирање.
Као што смо поносни на досадашње докторе наука, њих више од 30, и оне који су раније уписали докторске студије, радујемо се и успесима наших сјајних гимназијалаца, који су не тако давно изашли из школских клупа (Иван Бушић, 2016, Лазар Томовић, 2018), а Љиг се поноси и Славицом Николчић, која није била ученица ове школе (докторанд на Архитектонском факултету у Београду).
Др Јелена Беговић, министарка, уручујући уговоре докторандима нагласила је важност подршке младим научницима који ће имати значајне улоге у будућем развоју нашег друштва.

ТО СУ ОНИ – БУДУЋИ КАПЛАРИ!

Имали смо задовољство да угостимо наше најмлађе другаре. Посетила нас је старија група ПУ ,,Каја“ са својим васпитачицама. Дочекала их је наша директорка, испричала им је о значају имена које наша школа поносно носи. Видели су нашу библиотеку, зборницу, потом уживали у огледима које су извели ученици треће године гимназије, у кабинету хемије, а напослетку су их почастили наши вредни ђаци, будући кувари. Они су нама даровали пано, са својим цртежима, који ће красити нашу школу, како би се присетили свог најранијег детињства кад и они постану КАПЛАРИ једног дана.

Школа да, дрога не

У школи је данас одржано предавање на теме ,, Школа да, дрога не“ и ,, ХПВ имунизација“ од стране лекара и психолога из ваљевског Завода за јавно здравље. На ове теме и професори редовно скрећу пажњу, али смо данас имали прилику да чујемо важне информације од стручних лица.

НАОШТРИ СЕ ДА ВИДИШ!

Данијела Ковачевић Микић, Сања Перовановић и Верица Костић из Удружења „Чувари дела Вука Караџића“ из Чачка, посетиле су нашу школу и реализовале вишечасовну обуку за професоре и стручне сараднике несрбисте, односно, оне који не предају српски језик и књижевност.
Данијела Ковачевић Микић, просветни саветник, аутор је обуке Удружења под називом „Унапређивање језичке компетенције наставника (1. део) – Познавање и примена правописне норме“, а стручни консултанти су проф. др Виктор Савић (Институт за српски језик САНУ) и проф. др Исидора Бјелаковић (Матица српска). Иначе, обуку подржава Вукова задужбина из Београда, којом управља проф. др Бошко Сувајџић.
Данијела Ковачевић Микић је водила ову интерактивну правописну обуку, која има одобрење министра просвете и статус обуке од јавног интереса.
Четири занимљиве правописне радионице, осмислиле су педагошки саветник Сања Перовановић, проф. српског језика и Верица Костић, докторанд на Филолошком факултету а имале су за циљ да покажу шта су професори усвојили; вратиле су их у школске дане, на часове историје, географије, математике, хемије … кроз призму правописа и језика. И заједништва и игре.
Обука је имала сврху богаћења језичке културе наставника, и језичке културе ученика.

КАКО ДИШЕМ, ТАКО ПИШЕМ!

На празник, на летњег Светог Николу, на брду Камаљу у Ивановцима, код цркве посвећене овом свецу и задужбине Милована Данојлића, окупило се највише деце… С правом и добрим разлогом, јер овај светац јесте заштитник деце. Дароваше деца свецу родољубиве стихове Змајеве песме Светли гробови… Песникиња, есејиста и преводилац Злата Коцић, која је ове године гост – песник домаћину Светолику Марковићу, за уздарје окупљенима прочита једну од бајки Михаила Толстоја из књиге Живот и чуда Св. Николе коју је сама превела са руског… и неколико својих песама у свом избору… Песникиња беше емотивна, дирнута „речима којима дише“ она и њој сродни, окупљени под липом на Камаљу.
Са нама је био и Јагош Ђуретић, некадашњи директор издавачког предузећа Филип Вишњић, од 2008. оснивач куће Албатрос плус, дугогодишњи пријатељ Милована Данојлића, који се обратио гостима сећајући се преминулог песника и академика који је наставио да нас спаја.
Дан је био светао и треперав, сав од поезије и пријатељства!

Безбедност у саобраћају

13. maja u нашој школи одржано је предавање матурантима, на тему безбедности у саобраћају, као и опште безбедности. Матурантима је указано на нежељене последице до којих могу довести алкохол, употреба психоактивних супстанци, као и непоштовање правила у саобраћају приликом управљања возилом.
Предавачи су били Слађан Јовић, капетан полиције и помоћник командира саобраћајне полиције у Љигу и Игор Фатић, поручник полиције и помоћник командира полицијске станице у Љигу.

Песниче народа мог

У уторак, 16. априла, одржана је Општинска смотра рецитатора у љишкој библиотеци.
Из наше школе такмичили су се следећи ученици: Јована  ПАВЛОВИЋ – 3/5, песма „Перика“, Дејан  Алексић;  Јасмина  ЂУКНИЋ – 3/5, „Предосећање“,  Десанка  Максимовић; Милица  МИХАЈИЛОВИЋ-2/5, „Живети  данас  и  увек“, Витомирка  Требовац; Кристина  ЋИРЈАНИЋ-2/5, „Шљивик“, Јелена Анђеловска;  Милица  РАДИСАВЉЕВИЋ- 2/5, „Порука  у  боци“, Владана  Перлић; Мина  МАРКОВИЋ- 2/5, „Права  љубав“, Марко  Милошевић. Свима је ментор проф. Зорица Пејовић.
За Окружну смотру  у Мионици,  жири у саставу: Урош Тошанић (професор  школе), Славица Јањић и Јелена Матијевић, одабрао је наше ученице Милицу Михајиловић, Милицу Радисављевић и Јовану Павловић.
Честитамо ученицама и професорки и желимо успех на Окружној смотри рецитатора, 24. априла у Културном центру у Мионици.

Други стручни скуп Спреми се да говориш отворио је Хор србистике Филолошког факултета у Београду, распевано, разиграно, енергично. После је све било лако и у том духу Говорили су уважени професори с факултета о врсном методичару Миодрагу Павловићу, нашем Мики; колеге из Ваљева о својим примерима добре праксе; др Снежана Адамовић о Његошу, др Данијела Николић Ђорђевић о Андрићу, а ми смо посебно поносни на излагања наших професора и ученика: Драгана Смиљанић Милетић говорила је о чудесном свету физике, Јелена Тошанић нас уверила да је Љубав хемија, Катарина Живковић је представила први часопис на немачком језику, занимљивог и разноврсног садржаја и надасве модерно дизајнираног; на Еколошке изазове Љига скренула је пажњу Невена Ђурић, а Катарина Марковић је представила наше младе предузетнике и њихов производ за хигијену тела „Један, два и сув“. У библиотерапији учествовала је Зорица Пејовић, заједно са библиотекарком Валентином Поповић.
Скуп је на овај начин показао колико је методика важна и делотворна и животна у рукама посвећених наставника!
Скуп се завршио како је и почео. Једна од чланица Златних руку, које су припремиле трпезу, читала нам је своју поезију.
Дан се заокруглио као звезда!
Све је то својим зналачком руком водила колегиница Маријана Неговановић Обрадовић, председница Организационог одбора Скупа.